Zpět na hlavní stranu

Sýček obecný/Athene noctua
Výr velký/Bubo bubo
Výr virginský/Bubo virginianus
Sova pálená/Tyto alba

Co je nového
Pár slov o nás
Zvířátka k prodeji, nebo k darování
Minikozičky
Miniovečky
Minipony
Koně
Miniprasatka

Papoušci
Sovy
Savci
Naši Teddy králíčci
Pavo cristatus
Naše morčátka
Naši pesani a kámoši našich pesanů
Naši pštrosi Nandu pampoví v bílé formě
Naše kočičky
Fotečky toho, co se jinam nevešlo
Kontakt

 

 

 

 

Sovy / Owl

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: sovy (Strigiformes)

Sovy jsou masožraví ptáci, ale nejsou to dravci. Mají nenápadné maskovací zbarvení a vyjímečně měkké peří s hřebínkovitým okrajem, které jim umožňuje tichý let. Díky načechranému peří působí dojmem, že jsou větší. Kolem očí mají vějířovitě uspořádané peří. - závoj. Podobně jako dravci mají zahnutý zobák.

Sovy se společně s papoušky a krkavcovitými řadí k ptákům s nejdokonalejším mozkem a nejrozvinutější mozkovou činností.

Oči sov patří k nejdokonalejším zrakovým orgánům mezi ptáky. Jsou teleskopického typu, přizpůsobené k vidění při minimálním světle. Jejich obrovská duhovka je vyklenutá a téměř kulovitého tvaru. Zatímco na dálku sovy vidí velmi dobře, na předměty zcela blízké nedokáží kvůli nehybnosti očí zamířit. Zorný úhel jen 160° je kompenzován schopností otáčet hlavu o 270°. Na rozdíl od ostatních ptáků používají při mrkání horní, nikoli dolní víčko. Velmi dobře vyvinutý mají též sluch, který dokáže vnímat zvuky v rozsahu od cca 50 do 21 000 Hz. Citlivost sluchu u sov je tak výrazně větší než u ostatních ptáků, což jim umožňuje lovit i v podmínkách, kdy mohou kořist přesně lokalizovat pouze pomocí sluchu. K tomu jim napomáhá také asymetričnost sluchového aparátu (jedno ucho je umístěno výše než druhé), díky které jsou schopny určit pozici nejen jako stranový, ale i výškový úhel.

Nejmenším zástupcem celého řádu je Kulíšek trpasličí (Micrathene whitneyi), který dorůstá sotva 13,5 cm a váží 31 g, největšími jsou naopak dva druhy výrů, Výr velký (Bubo bubo) a Výr blakistonův (Bubo blakistoni), kteří mohou dorůstat velikosti mezi 60 – 71 cm, v rozpětí křídel měřit téměř 2 m a vážit až 4,5 kg.

Potravu sov tvoří zejména hlodavci, hmyz a jiné druhy ptáků, u velkých sov (výři) jsou to i větší savci až do velikosti králíka, nebo srnčete. Kořist uchvacují na zemi do ostrých drápů a často ji polykají vcelku (např výr spolkne celé jednodenní kuře), nestravitelné části (srst, peří, kosti) pak vyvrhují ve formě vývržků.