Zpět na morčátkaČím morčátko krmit

Nejdůležitější složkou potravy je kvalitní seno, nikdy ne plesnivé, nebo mokré. V létě je výborným a levným krmením tráva, pokud chcete přes léto krmit jenom trávou, musíte seno nahrazovat postupně a morčátko na nové složení potravy pozvolna přivykat, pokud chcete předejít trávícím problémům. Nikdy nepodávejte trávu mokrou, mohla by se zapařit pokud je ve větší vrstvě a nebo ji morčátko ušlape, jinak venku ve výběhu mokrou trávu žrát samozřejmě může.

Další část potravy tvoří obiloviny, dnes je již k dispozici velké množství směsí pro hlodavce, takže člověk má opravdu z čeho vybírat. Já osobně kupuji standardní směsi a sem tam koupím nějakou lepší a dražší směs, aby si morčátka také pochutnala.

Morčátka milují hlavně čerstvou zeleninu, já jim kupuji hlavně čínské zelí, je dostupné po celý rok a moje morčátka se po něm můžou utlouct. Navíc oproti normálnímu zelí nenadýmá a je legrace pozorovat s jakou rychlostí list ubývá (trochu mi moji morčounci připomínají housenky, které ožírají úžasným tempem listy). Dále baští jablíčka a mrkvičku. Zbožňují salát, ale nikdy jim nedávejte salát který je mokrý, protože se může zapařit a způsobit obrovské problémy. Já sama jsem kdysi nechtěně odpravila domácího potkana Pištu, protože jsem mu v dobré víře opláchla salát, aby neměl špinavé listy a druhý den dostal obrovský průjem, tahal za sebou zadní polovinu těla a pak chudák umřel. Akvárko ve kterém byl, bylo totiž malé a přikryté také sklem jen s malou škvírou na větrání a 2 listy na sobě stačily k tomu aby se skla lehce zapařily a salát také.

Stálou součástí jídelníčku by měl být také tvrdý chléb, který jim nejen chutná, ale obrušují si na něm zuby a navíc jim slouží jako zábava k okusování když sežerou všechno seno a nemají do čeho kousnout. Morčátka většinou když nespí tak celou dobu žerou a když nežerou tak spí. Než usnou tak sledují z pozorovatelny co se děje v okolí a pak hned usnou. Alespoň ty moje. Jelikož je mám v kuchyni, každé otevření lednice (tam je totiž čínské zelí) ohlašují šíleným vřískotem a nejmenovaného člena naší rodiny odradily od nočního vyžírání lednice. Je to lepší než alarm. Teď po dalším roce co jsem psala tento text, musím jen dopsat, že mám v kuchyni už jen 1 box (původně byly 3) a ostatních 10 je u syna v pokojíčku. Po dalším půl roce musím dopsat, že u syna v pokojíčku je 16 boxů a venku v morčatárně dalších 15. Slíbila jsem manželovi, že už to rozšiřovat nebudu, teda klidně bych rozšiřovala, ale večer už tak padám na hubu, že mi to fakt stačí.

Tak a zpět ke krmení . Nezapomeňte na vodu v napáječce, morčátko by jí mělo mít k dispozici nepřetržitě. Je to lepší než voda v misce, protože tu si morčátko často vylije když běhá po kleci a navíc mu do ní napadají zbytky sena a podestýlky a musí se velmi často měnit. V napáječce se dost často tvoří řasy a kazí se voda, takže jsem začala přidávat do vody Acidomid pro králíky, v polovičním dávkování
- 5 ml na litr.

Ještě na závěr bych chtěla říct, že pokud by měl někdo problémy s nechutenstvím morčete, chtěl předejít problémům pramenícím ze špatné výživy, případně měl podezření na jakoukoliv chorobu, o kousek níž je odkaz na stránky veterinářky, paní Denisy Vítkové, která má pod záložkou NEMOCI nejen popis všech příznaků počínajících, popř. probíhajících nemocí, ale i rady pro jejich léčení vč. výčtu léků a rady jak nemocem předcházet. Odkaz ZDE
Jelikož jsem na stránkách chovatelské stanice Velvet objevila suprový návod pro začátečníky chovu morčat, nedá mi to, abych vám tu na něj nedala odkaz. Autorkou je paní Petra Tiefenböcková a návod je ZDE, tak se mrkněte a sosejte informace.