Zpět na stránku Savci
Dikobraz obecný / Hystrix cristata

Obecné info:
je největší druh dikobraza. Na zadní polovině těla má ostny a na hlavě typické dlouhé štětiny. Vyskytuje se v rovníkové a severní Africe. Je to jediný druh, žijící také v Evropě.Žije v sušších, polopouštních a stepních křovinatých oblastech a řídkých lesích. Pod skalami a stromy si vyhrabává úkryty, často však využívá nory jiných zvířat.

Vzhled:
Dikobraz obecný je velký hlodavec, který dorůstá 750-850mm délky, podle jiných údajů až 900mm. Ocas je krátký, měří 50-120mm. Na zadní polovině hřbetu má až 350mm dlouhé ostny. Podobné, ale výrazně kratší má i na ocase. Váží až 27 kg. Na předních širokých nohách má čtyři prsty (palec je zakrnělý), na zadních pět. Oči a ušní boltce jsou velmi malé.

Způsob života:
Dikobrazi jsou aktivní především v noci. Konzumují především různé byliny, ovoce, listí a kůru. Někdy ohlodávají velké kosti uhynulých zvířat. Dožívají se věku kolem 20 let, což z nich dělá spolu s dalšími druhy rodu Hystrix nejdéle žijící hlodavce. ................................................................................................................................................zdroj Wikipedia

Naše Vendulka:

Naše Vendulka, je dikobrazí samička, která se narodila v červnu 2016. Při odchodu propíchla na rozloučenou ruku svému prvnímu majiteli, tak jsme alespoň věděli, co nás čeká, když nebudeme dávat pozor.Když jsme ji jako dvouměsíční přivezli domů, snažila se nás probodnout kdykoliv jsme šli okolo. Měli jsme ji prvních 14 dní ve velké kleci doma, aby si na nás zvykla. Jako stezka odvahy vypadaly naše noční cesty na WC kolem klece, protože v rozespalosti stačilo lehce zavrávorat a přiblížit se na kratší vzdálenost ke kleci, a v tu ránu ostny trčely skrz drátěná oka 2 cm od naší nohy. To byl člověk hned vzhůru. Naštěstí jsme to přežili :D a nikdo z nás nemusel léčit rány. Vendulka žila potom přes zimu v betonovém chlívku s mříží místo dveří, aby dobře viděla ven na dvůr a zvykala si na běžný ruch. Hodně jsme na ni mluvili a věnovali se jí, a tak poznala, že máme zvířátka rádi a myslíme to s ní dobře. Postupně se k nám začala točit i čelem, a pak si od nás začala brát z ruky i různé dobroty. Ve věku jednoho roku se stěhovala do nového krásného venkovního výběhu a když jsme se jí pokoušeli postrčit do klece s kolečky, abychom ji mohli převézt, zabodla během setiny vteřiny tři ostny tak hluboko do tvrdého dřeva, že jsme měli problém je vytáhnout. Dovedu si dost dobře představit, jak hluboko by ostny vězely, pokud by místo dřevěného prkna byla moje noha.... Po převozu do nového krásného venkovního výběhu se začala bavit tím, že strašila chrastěním zakrslé minikozy a kachny indického běžce. Velmi se tím bavila, jak před ní utíkají. O měsíc později, už si ji krmily i malé tříleté děti, samozřejmě přes plotové panely s oky. Nikdy se nestalo, že by útočila, ale samozřejmě je potřeba dávat si pozor, protože u zvířete nikdy nevíte, co může udělat. Když stojí na zadních a žebrá piškoty, vypadá jako takové velké tlusté morče s ostny na zádech.Vendulka miluje vodu a vyloženě se vyžívá ve sprchování hadicí. Studená voda jí vůbec nevadí. Miluje saláty, kukuřici, papriky, jablka, švestky, větve, listí, ale zbaští i psí granule, mrkev, petržel, králičí granule bez léku, sladový květ, ječmen, pšenici, pampeliškové listy i květy atd... Ovšem nejraději ze všeho má dětské piškoty :)Tady je Vendulka po příjezdu od původního majitele, ve věku 2 měsíce. Vidíte ten výraz? Jako by říkala, "Přibliž se a já tě probodnu" :D

Fáze ochočování - tady dole je Vendulka v chlívečku, kde byla přes zimu, to už začala žebrat o dobroty
a teď už lidem důvěřuje, a proto si ji mohou krmit i malé děti :)
naval piškot :D

Na videu si Vendulka pochutnává na melounu.

Máme ještě samečka, kterého jsme koupili k Vendulce, když jí byly dva roky. Mláďat jsme se ale bohužel během několika let díky neustálému stresu nedočkali. Je za tím vyvolávání nepřiměřených imisí z vedlejšího pozemku (střílení pyrotechniky v těsném sousedství zvířat a nad nimi, hluku z oprav lesovozů a náklaďáků vedlejší firmy, která si obytnou část plete s průmyslovou zónou. Nepřetržité bagrování a přemisťování hmot, (i zahrádka se pleje bagrem), hluk při budování černých staveb, nerespektování klidu a našeho soukromí atd. Možná jednou, až budou mít naši dikobrazi klid, který tu byl dříve, se mláďat dočkáme.